LookArt logo

Vertikutácia - prevzdušnenie trávnika

V jarných mesiacoch (apríl, máj) je vhodný čas na to, aby sme trávniku pomohli so štartom do novej sezóny. Odumreté časti tráv, pokosené steblá a ostatný biologický materiál spôsobujú vytvorenie vrstvy, cez ktorú len veľmi ťažko prenikajú živiny, vlaha, vzduch a je živnou pôdou pre rôzne hubové infekcie. Musíme ju každoročne odstrániť vertikálnym prerezaním, tzv. vertikutáciou. Táto práca sa vykonáva pomocou vertikutačných hrablí (odporúčame len na menších plochách), alebo pomocou motorových vertikutátorov. U väčších záhrad je rozumné objednať si túto prácu ako službu od záhradníckej firmy aj s likvidáciou odpadu, ktorého sa nazbiera veľké množstvo. Po vertikutácii je vhodná aplikácia štartovacieho hnojiva a oprava poškodených miest, či už prísevom regeneračnej trávnej zmesi, alebo výmenou starého trávnika za nový. Ak sú po období zimy na povrchu trávnika nerovnosti spôsobené mrazom, povalcujeme ho valcom naplneným vodou.

Mach a trávna plsť (odumreté časti rastlín, zbytky pokosenej trávy, burina) zamedzujú dýchaniu trávnika, časom v ňom tak vytvoria nepriepustnú vrstvu. Vďaka vertikutácii sa táto plsť a mach odstránia. Dôjde k presekaniu trávových výbežkov, čím sa podporí tvorba nových výhonkov. Ľahko sa zároveň nakyprí povrch pôdy, ktorý potom lepšie prijíma vlahu, živiny a vzduch. Trávnik sa tým krásne zazelená a bohato zhustne. Vertikutátor sa dnes stal neodmysliteľným pomocníkom pre dokonalú starostlivosť o trávnik. Rada výrobcov používa pre vertikutáciu názov prevzdušňovanie. Rovnaký stroj tak môžete zakúpiť pod názvom prevzdušňovač alebo trávová fréza.

Nože sa obvykle pri vertikutácii postupne opotrebujú. Je lepšie teda voliť medzi strojmi s plynulým nastavením nožov. Ideálna hĺbka vertikutácie je iba v rozmedzí niekoľko milimetrov.

Vhodná doba pre vertikutáciu trávnika je na jar (prelom marca a apríla) a potom v ranej jeseni (prelom augusta a septembra), najvhodnejší je nie príliš mokrý trávnik asi dva dni po daždi.

 

 

Späť